Bracia i Siostry!

Kup cegiełkę – zdajemy sobie sprawę, że forma internetowej zbiórki środków na budowę cerkwi w naszych warunkach jest innowacyjną formą kolekty. Pragnęlibyśmy, aby została przyjęta przez Was z sympatią i aby każda cegiełka sprawiła Wam radość.

Wasza ofiara na zawsze pozostanie w modlitewnej pamięci cerkwi, tak jak na zawsze zostały zapamiętane i docenione przez Jezusa Chrystusa wdowie dwa grosze. (Mk 12, 41-44)

Autorem projektu cerkwi jest nasz przyjaciel – architekt Andrzej Tokajuk. Projekt realizacyjny tworzy zespół osób pod kierunkiem pana Andrzeja. Koncepcja architektoniczna zakładała klasyczną bryłę na planie krzyża. Forma ma być nie tylko praktyczna, ale stanowić także wartość dodaną w architekturze miasta. Warunki geotechniczne terenu mogą wymagać korekty w bryle świątyni. Niezmienny pozostanie wektor myśli nakierowany na praktyczne piękno prawosławnej świątyni. Panu Andrzejowi i kierowanemu zespołowi składamy nieustające wyrazy wdzięczności za nieoceniony wkład w budowę świątyni.

O lokalizacji: Działka jest zlokalizowana w dzielnicy Śródmieście, przy ul. Przemysłowej 17 i bezpośrednio przylega do drogi krajowej nr 35. W kręgu, w najbliższym sąsiedztwie, znajduje się kościół ewangelicki i katolicki oraz cmentarna kaplica żydowska. W środku znajduje się cmentarz, gdzie spoczywają wierni wszystkich wyznań. Mamy głęboką nadzieję, że urbanistyczny układ świątyń legnie u podstaw Wałbrzyskiej Dzielnicy Szacunku Czterech Wyznań, która w duchu wzajemnego szacunku połączy ludzi różnych wyznań i wyda ekumeniczny plon dla dobra Wałbrzycha i jego mieszkańców.

Od proboszcza 🙂 Z punktu widzenia księdza, budowa cerkwi to bardzo odpowiedzialne zadanie. Odpowiedzialność przed Bogiem, cerkwią i ludźmi. Proces, w którym uczestniczy rodzina, parafia i cała cerkiew. Na drodze tej, od samego początku Bóg stawia ludzi, którzy służą swoimi talentami. Każdego, kto w jakikolwiek sposób może pomóc, doradzić, zaproponować zapraszam do kontaktu. Myślę, że jest to również proces duchowy…, dlatego każda z Waszej strony modlitwa, dobra myśl i uśmiech w stronę budowy będzie na wagę złota. ks. Mariusz Kiślak, tel: 609 453 424, walbrzych.cerkiew@wp.pl

Dziękuję!

GALERIA